Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Bydgoszczanie proponują nowe utwory dla naszej fontanny

DSC 1121 1W przygotowaniu nowy repertuar

Bydgoskie letnie wieczory już nierozerwalnie wiążą się z koncertami przy naszej multimedialnej fontannie obok Filharmonii Pomorskiej. Na skwerze Krzysztofa Komedy co wieczór licznie gromadzą się bydgoszczanie i turyści, by podziwiać grę wody, światła i muzyki. To już kolejny rok, jak gra nasza fontanna, zatem coraz częściej pojawiają się pytania czy… zamierzamy zmienić jej muzyczny repertuar?

Odpowiadamy zatem wprost – już o tym myślimy. Nie jest to proste, bo na stworzenie nowej choreografii dla nowych dźwięków potrzeba dużo czasu i pieniędzy. Ale… wiele wskazuje na to, że za rok o tej porze będziemy mieli do wyboru co najmniej dwa koncerty.

We współpracy z portalem Metropolia Bydgoska.pl postanowiliśmy utworzyć listę utworów, które mogłyby się znaleźć w zestawie drugiego koncertu, a mieszkańcy Bydgoszczy słuchaliby ich chętnie. W zestawieniu pojawiły się reprezentacje wszystkich muzycznych gatunków. Na liście pojawiają się walce Johanna Straussa, kompozycje Mozarta, Chopina czy Vivaldiego, ale nie brakuje też propozycji zaczerpniętych z filmów czy musicali, np. popularnej ostatnio produkcji La La Land. Bydgoszczanie chcieliby usłyszeć też utwory twórców muzyki popularnej – Zbigniewa Wodeckiego, Anny German, Franka Sinatry czy Whitney Houston. Dla dzieci proponowano melodie z najsłynniejszych produkcji kinowych – Króla Lwa, Krainy Lodu czy Pocahontas. Pełna lista propozycji od czytelników dostępna jest pod tym adresem

Ciekawą koncepcją jest utworzenie bloków tematycznych czy gatunkowych, tak by każdy z widzów i słuchaczy znalazł coś dla siebie. Wszystkie nadesłane propozycje oraz uwagi co do funkcjonowania fontanny oraz jej otoczenia zostaną przemyślane i przeanalizowane, także pod kątem technicznych możliwości stworzenia nowej wodnej choreografii dla określonego utworu.

Fontanna już czwarty rok swoimi pokazami umila wieczory bydgoszczanom i turystom, którzy Bydgoszcz odwiedzają. Blisko 30-minutowe koncerty, na które składa się widowisko światło-dźwięk-woda, tworzy aktualnie osiem utworów muzyki klasycznej. Bydgoska fontanna „tańczy” m. in. do takich dzieł jak Marsz Radetzky’ego, V symfonia Beethovena czy marsz Moniuszki z opery Halka.

Przypominamy, że w czasie trwania wakacji pokazy odbywają się codziennie o godzinie 21:30.