Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – Sp. z o.o.

Wydarzenia

Biuro Obsługi Klienta

O nas

Infrastruktura

Projekty Unijne

Zniszczona fontanna przed Filharmonią

Czytaj więcej...Każdego roku w okresie wiosennym nasi pracownicy przygotowują fontannę przed Filharmonią do sezonu letniego. W związku z obostrzeniami pandemicznymi w roku 2020 nasza fontanna nie zagrała i nie zatańczyła w takt nowych utworów. Mamy nadzieję, że w nadchodzące letnie wieczory, ponownie stanie się muzyczną atrakcją naszego miasta. Zanim jednak pierwsze strumienie wystrzelą ku górze, należy sprawdzić wszystkie urządzenia, które długi czas nie mogły wykonywać swojej pracy.

Czytaj więcej...

W drodze do... wirtualne zwiedzanie wystawy

Czytaj więcej...Nowe obostrzenia sprawiły, że nasza Galeria Wieży Ciśnień musiała zamknąć swoje drzwi dla zwiedzających. Nie przeszkodziło nam to jednak w zorganizowaniu nowej wystawy. Tym razem przedstawiamy twórczość Kajetana Gizińskiego nawiązującą w przesłaniu do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wystawa nosi tytuł „W drodze do…”, jest to prezentacja grafik rysowanych tuszem na papierze, oraz zbiór exlibrisów, czyli graficznych, ozdobnych znaków własnościowych danego egzemplarza książki, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. Co zafascynowało artystę? Co skłoniło do stworzenia tych ciekawych grafik? Zapraszamy na wirtualną wędrówkę po Galerii z Kajetanem Gizińskim.

Jedząc zużywamy więcej wody niż pijąc – wiedzieliście o tym?

Czytaj więcej...Jak to możliwe? Musimy wziąć pod uwagę także wodę zużytą do produkcji żywności. Produkowana żywność pochłania 2/3 całkowitego zapotrzebowania na wodę. Idealnym przykładem jest produkcja mięsa. Opierając się na badaniach przygotowanych przez pismo The Guardian, produkcja 1 kg wołowiny pochłania 15 000 litrów wody, do produkcji 1 kg wieprzowiny potrzebujemy ok 6 000 litrów wody, z kolei produkcja 1 kg mięsa drobiowego pochłania ok 4 300 litrów wody.

Czytaj więcej...

Cenić i docenić

Czytaj więcej...Już 22 marca obchodzić będziemy Światowy Dzień Wody – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas Szczytu Ziemi w 1992 w Rio de Janeiro w Brazylii. Myślą przewodnią święta jest przede wszystkim uświadomienie zależności między mądrą gospodarką wodną a stanem życia społecznego i poziomem życia społeczeństw.

Czytaj więcej...

Bydgoszcz w gronie najczystszych miast, ale mycie rąk to podstawa!

Czytaj więcej...Okazuje się, że Bydgoszcz ma nie tylko czystą wodę w kranie, której jakości zazdroszczą nam inne miasta i czystą rzekę w ekstraklasie. Na tle wielu polskich miast wyróżnia się także czystością miejsc, z którymi mamy najczęstszy kontakt. W rankingu „Polska pod mikroskopem” Bydgoszcz zajęła II miejsce – zaraz po Łodzi.

Czytaj więcej...

Zbiornik nie „podkopie” pomnika

W nawiązaniu do zamieszczonego w Expressie Bydgoskim w dniu 13 stycznia br. materiału red. Wojciecha Mąki pt. „Pomnik na skwerze Leszka Białego ogrodzony. Po co?”, z którego wynika, że po to, by… bydgoskie wodociągi mogły w tym miejscu budować zbiorniki retencyjne, burząc tym samym wizję ocalenia i dalszych losów stojącego na skwerze Leszka Białego monumentalnego obiektu, wyjaśniamy:

Czytaj więcej...

Bydgoska retencja w czołówce polskich miast

Czytaj więcej...W raporcie Water City Index 2020 - analizującym miasta pod kątem zagospodarowania wód opadowych - Bydgoszcz zajęła drugie miejsce. Spośród 218 ocenionych w rankingu miast została wskazana jako miasto, które pierwsze w kraju wdraża innowacyjny projekt zagospodarowania wód opadowych i roztopowych oraz konsekwentnie zwiększa retencję na swoim terenie.

Czytaj więcej...

Kalkulator już dostępny

Czytaj więcej...Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z kalkulatora MWiK przy projektowaniu, większych czy mniejszych, zbiorników retencyjnych. Kalkulator dostępny jest tutaj.

III konferencja „BYDGOSKA RETENCJA +2050"

 

Czytaj więcej...Przed nami kolejna, trzecia już edycja konferencji „Bydgoska Retencja +2050”. Chcemy podzielić się z Państwem naszymi doświadczeniami w zakresie wdrażania zielono-niebieskich rozwiązań na terenie miasta. Konferencja odbywać się będzie w trzech blokach tematycznych - INSPIRACJA, CYFRYZACJA i MISJA – co pozwoli na przedstawienie zagadnień w sposób kompleksowy, z uwzględnieniem rozwiązań technicznych oraz dobrych praktyk i ciekawych inspiracji. Po szczegóły zapraszamy do zakładki Konferencje, Zielono-niebieska infrastruktura – inspiracje, cyfryzacja i misja na stronie www.mwik.bydgoszcz.pl, oraz zachęcamy do rejestracji (link w zakładce)

W toalecie - najpierw klapa, później woda

Czytaj więcej...Naukowcy coraz częściej alarmują: nieprawidłowe zachowania w toalecie mogą być przyczyną niebezpiecznych zakażeń wirusami. Niestety, także koronawirusem. Pamiętajmy więc – zanim spuścimy wodę, najpierw - bezwzględnie należy opuścić klapę!

Czytaj więcej...

Czyścimy sieć

Czytaj więcej... Uwaga bydgoszczanie! Jak co roku rozpoczynamy akcję czyszczenia sieci wodociągowej w naszym mieście. Rozpocznie się ona 6 kwietnia i potrwa do 15 października. Prace będą prowadzone w godz. nocnych od 23:00 do 5:00, każdorazowo o rejonie wyłączenia wody będziemy informowali bezpośrednio na posesjach i  na stronie MWiK. Dokładny harmonogram czyszczenia sieci dotępny jest na naszej stronie w zakładce Biuro Obsługi Klienta - planowane czyszczenie sieci wodociągowej

 

UWAGA NA OSZUSTÓW

Czytaj więcej...Po bydgoskich osiedlach krążą ponoć osoby podające się za pracowników wodociągów i proszą o wpuszczenie do mieszkania w celu oszacowania szkód powstałych po zalaniach i późniejszej wypłaty odszkodowania. Uważajcie Państwo na to, bo to próba oszustwa. Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy – sp. z o. o. nie prowadzi takich działań!

Czytaj więcej...

W ubiegłym wieku w Wieży

Czytaj więcej...„Wczoraj (…) po raz pierwszy miejską wodę bieżącą wpuszczono do niecki wieży ciśnień” to tylko fragment artykułu który ukazał się w ubiegłym stuleciu w lokalnej prasie. Dziś ważny dla nas dzień! Niestety epidemia koronawirusa zupełnie nam pomieszała plany. 15 maja 1900 roku, czyli dokładnie 120 lat temu, po raz pierwszy z sukcesem napełniono zbiornik Wieży Ciśnień.

Czytaj więcej...

Koronawirus nie zagraża wodzie

Czytaj więcej...Światowa Organizacja Zdrowia potwierdza, że koronawirus nie rozprzestrzenia się poprzez systemy wodociągowe. To oznacza, że nie stanowi on zagrożenia ani dla tych systemów, ani dla jakości wody przeznaczonej do picia.

Według aktualnej publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dn. 2 marca 2020 r., obecnie nie ma żadnych dowodów na przeżycie wirusa COVID-19 w wodzie pitnej. W opinii WHO, proces dezynfekcji wody zapewnia skuteczną likwidację tego wirusa i nie są potrzebne żadne dodatkowe środki gwarantujące bezpieczeństwo wody.

Woda w Bydgoszczy bezpieczna

Woda, którą dostarczają Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy jest całkowicie bezpieczna - zarówno u źródeł, z których jest czerpana, jak również w kranie, u klienta:

Czytaj więcej...

BOK tylko przez okienko podawcze, a odczytywacze nie ruszą w teren

Czytaj więcej...W związku ze zwiększoną ilosćią zachorowań, jaką odnotowujemy zarówno w kraju, jak i w naszym województwie od wtorku 03.11 obsługa klientów możliwa będzie jedynie poprzez okienko podawcze. Jednocześnie informujemy, że nieczynna będzie również kasa SpółkiPrzepraszamy za utrudnienia i liczymy na Państwa zrozumienie. Bardzo prosimy o zachowanie stosownej odległości w oczekiwaniu na obsługę.

Niestety tempo rozprzestrzeniania się wirusa Covid19 wymusza na nas decyzję, że od poniedziałku 29.03.21 odczytywacze nie wyruszą w teren!

Cały czas zachęcamy do zgłaszania stanów wodomierzy drogą elektroniczną, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie internetowej

Czytaj więcej...

Chroń się przed wirusem

Czytaj więcej...Koronawirus coraz bliżej Polski. Im bliżej tym więcej pojawia się pytań i obaw, w tym również tych dotyczących skutecznej ochrony przed nim. Okazuje się, że w tym przypadku jedną z bardziej skutecznych metod jest dbanie o czystość rąk. Od zawsze wiadome było, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. W aptekach brakuje maseczek, nawet tych które w przed niczym nie chronią. Jeśli nawet komuś uda się taką maseczkę zdobyć to kosztuje ogromne pieniądze. W wielu wypowiedziach eksperci, którzy zajmują się sprawami epidemiologicznymi podkreślają, że najważniejsza jest higiena i dbałość o czyste ręce! W związku z tym przypominamy wszystkim jak, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), należy myć ręce.

Czytaj więcej...

Kontrakt „Modernizacja oczyszczalni ścieków KAPUŚCISKA – II etap" podpisany

Czytaj więcej...Czytaj więcej...„Modernizacja oczyszczalni ścieków KAPUŚCISKA – II etap oraz wykonanie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wod – kan” to kolejny projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności. Głównym celem modernizacji jest przede wszystkim dostosowanie węzła osadowego oczyszczalni do poziomu ładunków dopływających do oczyszczalni, zwiększenie stabilności i niezawodności procesu oczyszczania ścieków, zwiększenie produkcji i wykorzystanie biogazu dla potrzeb oczyszczalni a co za tym idzie zwiększenie udziału energii odnawialnej w zużyciu energii ogółem oraz zmniejszenie oddziaływania oczyszczalni ścieków na środowisko. 

"Kontrakt stanowi zadanie projektu współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności  „Modernizacja oczyszczalni ścieków KAPUŚCISKA – II etap oraz wykonanie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wod – kan”.
Kontrakt wart jest 99 milionów złotych brutto.

Wykonawcami zadania są: MCC Spółka Akcyjna z siedzibą w Chodeczy, Molewski Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Włocławku, PTB Nickel Technologia Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Suchym Lesie."

Więcej szczegółów tutaj

Kanalizacja tego nie przełknie

Czytaj więcej...Niby sprawa jest oczywista - do kanalizacji powinny trafiać tylko zanieczyszczenia fizjologiczne i papier toaletowy, który jest na tyle miękki, że nie zatyka rur oraz nie powoduje problemów w przepompowniach i oczyszczalni ścieków. Tyle teorii! Do kanalizacji trafia o wiele więcej rzeczy, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Okazuje się, że wielu z nas nie wiedząc co zrobić z nietypowymi śmieciami wrzuca je do przewodów kanalizacyjnych. Jest tam więc niemal wszystko:

Czytaj więcej...

43 sekundy dla zdrowia

Czytaj więcej...Za nami już Światowy Dzień Mycia Rąk. Nie znaczy to jednak, że zapominamy o ich myciu! Ta pozytywna inicjatywa wyszła od Organizacji Narodów Zjednoczonych a akcja ma zachęcać wszystkich ludzi – a zwłaszcza dzieci – do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki przeciw biegunce i wielu infekcjom. Choć mieszkańcom krajów wysoko rozwiniętych może wydawać się to niemożliwe, biegunka i zapalenie płuc doprowadzają co roku do śmierci ponad 3 miliony dzieci poniżej piątego roku życia. Nie wszyscy na świecie mogą pochwalić się częstym myciem rąk, choćby bardzo nawet chcieli. Około 663 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody, a ok. 800 dzieci dziennie umiera na choroby spowodowane brakiem dostępu do niej. Szacuje się, że do 2020 roku umrze ok. 135 mln osób z powodu chorób wywołanych przez brudną wodę lub jej brak.

Czytaj więcej...

Śladami przemysłowej Bydgoszczy

Czytaj więcej...„Znaki - Bydgoszcz przemysłowa dawniej i dziś. Przemysł bydgoski jako produkt kulturalny i turystyczny”  - to tytuł dwudniowej konferencji, która rozpoczyna się dziś, tj. 28 listopada w Hali Pomp Muzeum Wodociągów. Konferencję organizujemy wraz z bydgoskimi uczelniami w ramach obchodzonego obecnie Roku Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego. Ma się ona przyczynić do popularyzacji wiedzy o przemysłowej historii miasta, a także uhonorowania wybitnych twórców bydgoskiego przemysłu.

 

Czytaj więcej...